کبد چرب

By: | Tags: | Comments: 0 | خرداد ۶ام, ۱۳۹۷

مشکل کبد چرب بیشتر از آنچه تصور شود شایع است.
مشکل کبد چرب شایع ترین بیماری است که تاکنون شنیده‌اید. تقریباً یک نفر از چهار نفر به این بیماری مبتلا است و حتی ارتباط آن و شروع آن بیشتر از افراد مبتلا به دیابت آرتریت است بیشتر این افراد نمی‌دانند که دچار کبد چرب هستند و حتی نمی‌دانند کبد چرب چه بیماری است بیشتر مواقع بیماری کبد چرب خفیف است اما می‌تواند به مشکلات جدی منجر شود. بنابراین شما می توانید مشکل کبد چرب را کنترل کنید و حتی با تغییر هوشمندانه در نحوه زندگی خود روند آن را معکوس کنید.

کبد چرب چیست؟
وقتی که چربی بیش از اندازه در کبد تجمع پیدا کند به آن کبد چرب گفته می‌شود. دو نوع اصلی از کبد چرب وجود دارد: کبد چرب غیر الکلی و کبد چرب الکلی. گاهی تجمع چربی سبب می‌شود که کبد نتواند به درستی کار کند. اگر کبد نتواند کار سم زدایی را به درستی انجام دهد شما احساس بیمار شدن می کنید.

کبد چرب غیر الکلی.
شایعترین نوع کبد چرب از نوع غیر الکلی است که معمولاً مضر نمی باشد اما بعضی افراد با گسترش کبد چرب غیر الکلی نوع شدید تری از آن را تجربه میکنند که به آن استئاتوهپاتیت گفته می شود. این نوع کبد چرب منجر به سیروز کبدی می گردد که غیر قابل درمان است و کبد فرد بیمار به سرطان کبد و بیماری قلبی مستعد می گردد. متخصصین بر این باورند که این شکل از کبد چرب منجر به پیوند کبدی خواهد شد.

این نوع کبد چرب بیشتر در چه افرادی دیده می شود؟
متخصصین به درستی نمی دانند به چه دلیل افراد دچار این نوع از کبد چرب می گردند اما احتمالاً افزایش وزن یا چاقی٬ وجود دیابت٬ افزایش تری گلیسیرید و کلسترول خون ٬ فشار خون بالا و همچنین هپاتیت C و سایر عفونت‌های کبد و در نهایت مصرف برخی داروها از جمله کورتون٬ داروهایی که برای مشکلات قلبی استفاده می‌شود و یا برای درمان سرطان٬ مهمترین عوامل برای پیدایش این نوع از کبد چرب هستند. بیشتر مبتلایان به این نوع کبد چرب در میان سالگی به سر می برند اما این بیماری برای هر کسی حتی بچه ها می تواند اتفاق بیافتد.

کبد چرب الکلی.
افرادی که بیش از اندازه مشروبات الکلی استفاده می کنند برای مثال زنانی که بیش از یک پیمانه و یا مردانی که بیش از دو پیمانه مشروبات الکلی در روز استفاده می کنند به این نوع کبد چرب مبتلا می شوند. چاق بودن یا زن بودن احتمال ابتلا را افزایش می دهد. همچنین استعداد ابتلا می تواند جنبه توارثی داشته باشد. این نوع کبد چرب مرحله اولیه بسیاری از مشکلات جدی می‌تواند باشد. چنانچه شما به مصرف مشروبات الکلی ادامه دهید احتمال ابتلا به هپاتیت الکلی٬ سیروز٬ نارسایی کبد و همچنین سرطان کبد را افزایش می‌دهید.

علائم و نشانه ها.
در بیشتر مواقع هیچ علامت هشدار دهنده‌ای وجود ندارد به همین دلیل است که بیشتر افراد مبتلا حتی تصور مبتلا شدن به این بیماری را ندارند. اما برخی از افراد مبتلا ممکن است درد یا فشاری را در ناحیه میانی و سمت راست شکم تجربه کنند و یا اینکه احساس خستگی مفرط داشته باشند و برخی مواقع مشکلات کبدی و کبد چرب می‌تواند سبب کاهش اشتها و از دست دادن وزن شود.

تشخیص ابتلا به کبد چرب.
از آنجایی که علامت شایعی وجود ندارد دکتر ها غالباً کبد چرب را تشخیص نمی‌دهند حتی تست های آزمایشگاهی روتین هم نمی‌توانند مراحل اولیه این بیماری را نشان دهند. ممکن است تست های ویژه خون برای مشخص شدن اینکه کبد شما چگونه کار میکند درخواست شود. ممکن است پزشک شما سونوگرافی و یا سی تی اسکن درخواست دهد. برای آن که اطلاعات دقیق‌تری درباره ی کبد شما به دست بیاورد ممکن است نیاز به انجام نمونه برداری یا بیوپسی شود٬ که در این صورت با به کارگیری سوزنی بخش بسیار کوچکی از کبد شما را برای بررسی بروز این بیماری از بدن شما خارج می کند.

درمان کبد چرب.
تاکنون درمان دارویی برای کبدچرب یافت نشده است این در حالی است که شما برای کنترل و از بین رفتن آن می توانید اقداماتی را انجام دهید مهمترین اقدام در این خصوص تغییر شیوه زندگی است که منجر به بروز چنین اتفاقی شده است.

کاهش وزن.
چاقی یا اضافه وزن علت اصلی کبد چرب غیر الکلی است چنانچه از اضافه وزن رنج میبرید با پزشک خود مشورت کنید تا بر اساس رژیم غذایی منظم و افزایش فعالیت مشخص ٬ وزن خود را کاهش دهید. یک یا دو انس کاهش وزن در هفته مناسب است. کاهش وزن سریع می‌تواند وضعیت کبد چرب شما را بدتر کند. سعی کنید کاهش وزن شما بین ۳ تا ۵ درصد از وزن فعلی شما در هفته باشد.

فعالیت فیزیکی مناسب داشته باشید.
حتی اگر فعالیت فیزیکی برای شما سخت است تا بتوانید کاهش وزن پیدا کنید. فعالیت فیزیکی متوسط می‌تواند کمک موثری باشد. برای مثال قدم زدن در حد ۱۵۰ دقیقه در هفته یا حدود ۲۰ دقیقه در روز می تواند بخش قابل توجهی از چربی کبد شما را از بین ببرد.

مصرف مشروبات الکلی را متوقف کنید.
وقتی شما مبتلا به کبد چرب الکلی هستید مهم ترین چیز برای انجام توقف مصرف مشروبات الکلی است. شاید کار ساده‌ای نباشد اما فواید بسیار بزرگی دارد . خصوصاً اگر شما در مراحل اولیه چنین اقدامی انجام بدهید ممکن است بتوانید تمام آسیب های وارد به کبد را برطرف کنید اگر شما برای مصرف الکل مشکلی دارید حتماً با پزشک خود در این باره مشورت کنید. قطع مصرف الکل در افرادی که مبتلا به کبد چرب غیر الکلی هستند نیز کمک کننده است.

مراقب سلامتی خود باشید.
برای سایر مشکلات پزشکی خود که مرتبط با کبد چرب هستند همچون دیابت و کلسترول بالای خون اقدامات درمانی انجام دهید از پزشک خود بپرسید چگونه می توانید برخی از داروها که به کبد چرب شما آسیب بیشتری می زنند را قطع کنید و احتمالاً از داروهای جایگزین استفاده کنید. تمام آزمایش های لازم برای بررسی تغییر شرایط کبد خود را دنبال کنید.

یا کبد خود مهربان باشید.
ممکن است نیاز باشد از واکسن های مرتبط با هپاتیت B آنفولانزا و غیره استفاده کنید تا کبد خود را سالم نگه دارید. قبل از آغاز هر گونه درمان دارویی مصرف ویتامین و یا مکمل غذایی با پزشک خود مشورت کنید حتی اگر بدون نسخه پزشک دارویی را تهیه می کنید با پزشک داروساز مشورت کنید.

پیشگیری از کبد چرب.
عادت های غذایی سالم می‌تواند کبد چرب شما را درمان کند و یا احتمال ابتلا را کاهش دهد. مرتب ورزش کنید مواد غذایی لازم را استفاده کنید چربی های مناسب استفاده کنید سبزیجات و میوه جات و غلات بیشتری استفاده کنید. مصرف الکل را محدود کنید برای تداوم سلامتی خود با پزشک مشورت کنید و راهنمایی های لازم را در خصوص مصرف داروها از پزشک خود بخواهید. رعایت این موارد می تواند از سایر مشکلات دیگر همچون چاقی٬ افزایش فشار خون٬ افزایش چربی خون و بیماری های قلبی٬ دیابت نیز جلوگیری کند..
پایان مطالب مربوط به کبد چرب

Leave a Reply