۱۰ دلیل آسیب دیدن کبد

By: | Tags: , | Comments: 0 | خرداد ۶ام, ۱۳۹۷

لازم است لازم است برای کبد خود احترام بیشتری قائل شوید این عضو مهم برای سلامتی شما شب و روز مشغول فعالیت است غذاهای مصرف شده را تجزیه می‌کند با عفونت ها مبارزه می کند و یک فیلتر برای تصفیه خون است. شما بدون آن نمی توانید زندگی کنید خوشبختانه شما قادرید آسیب وارد به کبد را متوقف کنید و حتی آن را ترمیم کنید.
روند آسیب به کبد چگونه است
دلایل متعددی برای آسیب به کبد وجود دارد صرف نظر از آسیب به کبد در ابتدا کبد آسیب دیده متورم میشود و اسکار در آن به وجود می آید که به ان فیبروز کبدی گفته میشود با درمان قابل رفع شدن است اما بدون درمان٬ این اسکارها دائمی شده که به آن سیروز کبدی گفته می شود. کبد تلاش می کنند فعالیت خود را تمام و کمال انجام دهند ولی ادامه سیروز کبدی به نارسایی کبد منجر خواهد شد و به این معنی است که کبد شما از فعالیت خود باز ایستاده است.
علائم و نشانه های آسیب کبدی چیست؟
در ابتدا ممکن است آسیب کبدی علامتی نداشته باشد اما با ادامه آسیب های کبدی پوست شما دچار خارش می شود و به راحتی کبود می گردد٬ چشمان شما و پوست شما به رنگ زرد تغییر رنگ میدهد که پزشکان آن را زردی یا یرقان می نامند. معده شما ممکن است آسیب ببینند اشتهای خود را از دست بدهید و احساس ناراحتی در معده تان بکنید پاهای شما مچ پای شما و همچون معده شما می توانند متورم شود.
نارسایی حاد کبد
بیشترین مشکلات کبد به صورت مزمن خود را نشان میدهد و شاید برای سالها ادامه پیدا کرده باشد ولی گهگاهی خیلی سریع نارسایی اتفاق می افتد در حالی که علائم و نشانه ها مشابه هستند و شامل یرقان در و آشفتگی در معده می شود نارسایی حاد کبد در طول هفته ها یا فقط روزها اتفاق می افتد یا طول میکشد و ممکن است تهدیدی برای ادامه زندگی باشد بنابراین حتماً وقتی علائم این چنین بروز پیدا کرد به دکتر مراجعه کنید.

دلایل آسیب کبدی
برخی مشکلات کبد مرتبط با بیماری ها و سایر شرایط بیمار گونه است. سایر دلایل مربوط به شیوه زندگی شماست که شما می‌توانید کنترلی بر روی آن داشته باشید برای مثال میزان آب مصرفی و همین‌طور فعالیت فیزیکی شما در سلامت کبد یا ترمیم آسیب های وارده موثر است.
چاقی یا اضافه وزن.
به همان اندازه که اضافه وزن پیدا می کنید احتمال آسیب به کبد افزایش می یابد. افزایش وزن شما سبب بروز بیماری کبد چرب غیر الکلی می شود و بافت چربی در کبد شما انباشته می‌شود. بیشتر وقتها این فرآیند آسیب رسان است و برای برخی افراد شدت گرفتن این وضعیت منجر به سیروز کبدی و مشکلات دیگر می گردد.

مصرف مشروبات الکلی.
مصرف بیش از حد مشروبات الکلی به سبب آنکه کبد مسئول تصفیه الکل اضافه در خون است سبب بروز مواد شیمیایی آسیب‌رسان می‌گردد. مصرف طولانی مدت الکل با حجم بالا می تواند کبد چرب الکلی ایجاد کنند. تداوم مصرف الکل می‌تواند به هپاتیت الکلی و در نهایت سیروز کبدی و نارسایی کبدی منجر شود.

داروها و مواد شیمیایی.
داروهای تجویز شده توسط پزشکان و همچنین مکمل‌های مفید می توانند سبب آسیب حاد کبد شوند � این دست داروها می‌توان به آنتی بیوتیکها استامینوفن و ضد التهاب های غیر استروئیدی مثل بروفن و ناپروکسن اشاره کرد. البته آسیب کبدی وقتی که با دوز بالای این مواد سروکار داشته باشیم و یا آنها را با الکل و سایر داروها استفاده کنیم اتفاق می‌افتد. مواد مخدر همچون هروئین و کوکائین هم می‌توانند سبب آسیب به کبد.

عفونت ها.
هپاتیت a b و c و سایر ویروس‌ها می‌توانند سبب آسیب حاد و یا مزمن به کبد شوند. چنانچه داروهای از طریق تزریق استفاده شود و یا ارتباط جنسی محافظت نشده داشته باشید کبد شما آسیب بیشتری می بیند.

بیماری ها و مشکلات خود ایمنی.
اگر سیستم ایمنی شما بیش از حد فعال شود می توانند به قسمتهای سالم بدن از جمله کبد شما حمله کنند �ن امر در پزشکی تحت عنوان هپاتیت خود ایمنی و یا سیروز صفراوی اولیه شناخته می‌شود درمان شامل سرکوب سیستم ایمنی خواهد بود.
مشکلات مربوط به انسداد مجاری صفراوی.
کلانژیت اسکلروزان اولیه سبب آسیب به مجاری صفراوی می شود که صفرا را از کبد شما به روده انتقال می‌دهد ادامه این روند می‌تواند سبب آسیب جدی به کبد گردد سنگ های صفراوی می‌توانند مجرای صفراوی را مسدود کرده و به یرقان و سایر مشکلات بشود.

سرطان ها.
انواع مختلفی از سرطان می توانند کبد را تحت تاثیر قرار دهد قالب آنها سرطانهای متاستاتیک هستند که از سایر ارگان ها به کبد مهاجرت می کنند چنانچه قبلاً کبد شما آسیب دیده باشد دچار کبد چرب سیروز هپاتیت و یا نارسایی کبد شده باشید شانس ابتلاء شما به سرطان کبد افزایش می یابد.

اختلالات ژنتیکی.
برخی افراد با مشکلات نادر ژنتیکی به دنیا می آیند که می توانند منجر به بیماری کبدی شود و این بیماری می تواند تا سن ۴۰ یا ۵۰ سالگی نهفته باقی بماند کمبود آلفا یک آنتی تریپسین یا کمبود آنزیم آنتی تریپسین یک آلفا مسئول ساخت پروتئینی است که کبد را در برابر آسیب ها محافظت می کند. همو کروماتوزیس که به دلیل تجمع آهن در کبد است همچون بیماری ویلسون که باتجمع مس در کبد همراه است می تواند آسیب جدی به کبد وارد کند که اینها زمینه‌های ژنتیکی دارند.

تشخیص مشکلات کبدی.
پزشک شما با انجام تست های خونی وضعیت عملکرد کبد شما را بررسی می کند پزشکان ممکن است از سونوگرافی سی تی اسکن ام آر آی برای بررسی آسیب وارد به کبد استفاده کنند برخی افراد نیاز به بیوپسی یا نمونه برداری از کبد دارند وقتی که پزشکی نمونه برداری می کنند سوزن باریکی را برای برداشتن بخشی از بافت کبد استفاده می کند.

درمان مشکلات کبدی.
در ابتدای بروز مشکلات کبدی تغییر شیوه زندگی می‌تواند به طور کامل مشکلات کبدی را درمان کند. در بیماری های پیشرفته میشود تغییرات و آسیب کبدی را محدود کرد. استفاده از داروها همچون کورتون٬ جراحی و سایر درمان‌ها ممکن است روند آسیب کبدی را کند کنند و یا آن را متوقف سازند..

مصرف مشروبات الکلی را متوقف کنید
چه بیماری شما خفیف باشد و چه شدید به محض توقف مصرف مشروبات الکلی کبد شما بازسازی می شود. در این خصوص با پزشک خود برای کمک بیشتر حتماً مشورت کنید. به منظور کمک به بیماری کبدی خود مصرف مشروبات الکلی را محدود کنید. برای خانم ها یک پیمانه و برای آقایان حداکثر دو پیمانه در روز کفایت می کند.

خوب غذا بخورید و خوب ورزش کنید.
اگر شما اضافه وزن دارید تلاش کنید تا وزن خود را کاهش دهیم اهش وزن سلامت کبد شما را تضمین می‌کنند و حتی می‌توانند بیماری‌ها در مراحل اولیه را بهبود بخشد و شفای کامل ایجاد کنند ورزش منظم صرف نظر از مسئله وزن بسیار موثر است رژیم غذایی خود را متعادل کنید همراه با مقادیر قابل توجهی از سبزیجات میوه جات غلات و پروتئین ها. غذاهای با فیبر زیاد را انتخاب کنید و مصرف غذاهای پرچرب٬ سرخ کرده و همچنین غذاهای پر نمک را محدود کنید.

پیوند کبد
برای مشکلات کبدی پیشرفته همچون نارسایی کبد می توان با انجام پیوند کبدی٬ زندگی فرد را نجات داد اما این پیوند نباید تمام کبد را دربرگیرد. پزشکان می توانند برای زنده نگه داشتن بیمار٬ بخشی از کبد را پیوند بزنند و بعد آن بخش می تواند به یک کبد کامل تبدیل شود و رشد کند . کسی که کبد خود را اهدا می‌کند نیز کبدی کامل خواهد داشت.

توضیحات روی داروها را مطالعه کنید.
دستورالعمل مصرف دارو یا محصولی که استفاده میکنید را مطالعه کنید بیش از اندازه مشخص شده دارو مصرف نکنید هیچگاه داروهای مصرفی را با مصرف الکل همزمان نکنید اگر مشکل کبدی دارید باید برای چه کار به پزشک خود مراجعه کنید و قبل از مصرف هر گونه دارو حتی مکمل یا ویتامین مشورت لازم را داشته باشید.

مراقب سلامت خود باشید.
انجام بررسی‌ها و ارزیابی‌های منظم می‌توانند سلامت کبد شما را تضمین کند. توصیه های درمانی برای سایر مشکلات همچون افزایش فشار خون٬ دیابت و … میتواند به بهبود وضعیت کبد شما کمک کند با پزشک خود در خصوص لزوم انجام واکسن های مربوط به کبد صحبت.

 

Leave a Reply